Posted on: 8 października 2019 Posted by: Michal Comments: 0
https://idealbeauty.pl

Przyszłe mamy bardzo często są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju czynniki chorobotwórcze, które to występują w środowisku. Jak się okazuje, wiele tych czynników może powodować choroby stanowiące niemałe zagrożenie – nie tylko zresztą dla kobiety w ciąży, ale także dla samego dziecka. W związku z tym warto wiedzieć, jakie choroby są szczególnie groźne dla przyszłych mam oraz w jaki sposób można się przed nimi bronić. Każda kobieta w ciąży powinna bowiem dobrze wiedzieć o wszystkich zagrożeniach, które na nią czyhają. Dodatkowo, zachowując odpowiednie zasady oraz podejmując właściwe akcje możemy w skuteczny sposób walczyć z chorobami czy drobnoustrojami, zwiększając tym samym bezpieczeństwo nasze, ale także dziecka.

Oto kilka najpopularniejszych chorób groźnych dla kobiet w ciąży:

  • toksoplazmoza,
  • ospa wietrzna,
  • parwowiroza,
  • cholestaza.

Choroby te nie zdarzają się tylko i wyłącznie u kobiet w ciąży, lecz mogą być bardzo groźne dla płodu oraz dla samej kobiety i doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań. Dobrym tego przykładem jest choćby toksoplazmoza, czyli jedna z najbardziej powszechnych chorób odzwierzęcych. Do zakażenia może dojść na wiele różnych sposobów, w tym także poprzez zabawę z kotem, spożywanie surowego mięsa albo przez zjedzenie surowych warzyw. Ważne jest więc, aby zachować odpowiednią higienę i uważać na to, co tak w zasadzie jemy.

Toksoplazmoza szczególnie niebezpieczna jest wtedy, kiedy do zarażenia dojdzie w I trymestrze ciąży. Im później, tym ryzyko poważnych powikłań jest mniejsze. Tak czy siak, dzieci powinny pozostać pod dokładną obserwacją lekarza, tym bardziej że objawy mogą pojawić się nie od razu, lecz po paru miesiącach albo nawet latach.

Ospa wietrzna u kobiet w ciąży

Ospa jest typową chorobą zakaźną, która najczęściej występuje u dzieci, ale może pojawić się także u dorosłych, którzy to nie są na nią odporni. Tymczasem ospa wietrzna – jako bardzo ostra choroba zakaźna, którą łatwo jest się zarazić – jest bardzo niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Jednym z objawów, który może pojawić się u noworodka jest tak zwany zespół wrodzonej ospy wietrznej, z kolei jeśli chodzi o objawy pojawiające się u kobiet to z reguły jest to zapalenie płuc. Jeżeli więc wiemy, że jako dziecko nie chorowaliśmy na ospę wietrzną, a planujemy ciąże to warto zaszczepić się przeciwko tej chorobie. Jeżeli natomiast nie mamy tej pewności to można wykonać odpowiednie badania, które określą nasz stan odporności. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia w trakcie ciąży to z reguły konieczna jest hospitalizacja, gdyż podejmuje się leczenie poprzez dożylne wprowadzenie odpowiedniego leku przeciwwirusowego. Jego celem jest zatrzymanie namnażania się wirusa w organizmie chorej osoby.

www.xxiv-ozhs.pl

Bardzo ważne jest, aby podjąć szybką reakcję, gdyż często to właśnie ta szybkość ma kluczowe znaczenie. Do szpitala należy udać się więc niezwłocznie w przypadku wystąpienia choćby jednego z takich objawów jak duszności czy wysypka krwotoczna.