Posted on: 3 stycznia 2019 Posted by: Michal Comments: 0

Czarny bez, co prawda, nie dorównuje popularnością jeżynie czy malinie, ale ze względu na łatwość w uprawie stanowi bardzo chętnie uprawiany krzew. Występuje także w niewysokiej formie drzewiastej i zdaje się być niedocenianą dziś rośliną. Ma bardzo małe wymagania oraz doskonale sprawdza się w roli żywopłotu.

Główną różnicą między czarnym bzem oraz innymi popularnymi krzewami owocowymi jest to, że jego owoców nie można spożywać bezpośrednio z krzaka. Uprzednio należy je w odpowiedni sposób przetworzyć. Mają jednak wiele leczniczych właściwości i podawane w formie soków, nalewek czy konfitur wspomagają leczenie wielu chorób oraz poprawiają ogólny stan organizmu.

Z kwiatów czarnego bzu wytwarza się także syrop słodkich do potraw mącznych. Oprócz niewielkich wymagań, główną zaletą czarnego bzu jest umiejętność szybkiego rozrastania się oraz łatwe jego rozmnażanie. Wadę stanowić może fakt, że owoce czarnego bzu są lubiane przez ptaki, które niestety pozostawiają po sobie ślad w postaci nieestetycznie prezentujących się odchodów.