Posted on: 14 maja 2020 Posted by: Michal Comments: 0
endoproteza stawu biodrowego poznań

Każdego roku niemała grupa młodych osób decyduje się na to, aby iść na studia psychologiczne. Jak się okazuje, ma to całkiem solidne podstawy. Przede wszystkim psychologia jest dziedziną, która znajduje bardzo konkretne zastosowania. Każdy człowiek ma psychikę i każdy może potencjalnie potrzebować fachowej pomocy związanej ze sferą emocjonalną. To całkowicie naturalne, tak samo jak to, że czasami należy oddać się w ręce lekarza. Zaufanie jest podstawą takiej relacji, dlatego psychologowie muszą być solidnie przygotowani do swojego zawodu. Gdy nabiorą niezbędnego doświadczenia, będą w stanie skutecznie pomagać wielu ludziom.

Zazwyczaj psychologia jest zaliczana w poczet nauk społecznych lub edukacyjnych i stanowi jeden z kierunków na tychże wydziałach. Co roku zalicza się ona do kierunków najbardziej obleganych, choć zauważalne jest również to, że liczba studentów kończących kierunek jest zdecydowanie mniejsza od liczby tych, którzy zaczynają naukę. Oznacza to, że mamy do czynienia ze swoistym naturalnym „odsiewem” kandydatów na psychologów, co jest z punktu widzenia przyszłych pacjentów słuszne. Nie jest wszak powiedziane, że każdy, kto studia rozpoczyna nadaje się na przyszłego specjalistę od ludzkiej psyche. Szeroki zakres aktywności psychologów Bez wątpienia dobry psycholog może liczyć na zatrudnienie w różnych instytucjach. Ma także szerokie możliwości rozpoczęcia własnej indywidualnej praktyki. Kolejne kursy oraz certyfikaty dają szansę poszerzyć kompetencje i sprawić, że dany psycholog stanie się ekspertem na przykład w temacie uzależnień.

Realia życia są takie, że osób nałogowo korzystających z alkoholu, hazardu, gier czy seksu będzie zawsze na tyle dużo, że pracy dla specjalistów w tym temacie nie ma prawa zabraknąć. Oczywiście wielu psychologów zajmuje się na co dzień wieloma innymi, typowo emocjonalnymi problemami swoich podopiecznych. Statystyki pokazują, że duża liczba studentów psychologii to kobiety. Zainteresowanie tym kierunkiem wśród młodych pań jest zdecydowanie większe, co być może wynika z pewnych predyspozycji kobiet do otaczania troską innych ludzi. Możliwe, że ma tu zastosowanie podobny schemat jak w przypadku zawodu nauczyciela, który statystycznie także wykazuje dość wyraźną przewagę kobiet. Pamiętajmy, że płeć nie jest jednak w tym przypadku żadnym wyznacznikiem. Są świetne studentki i świetni studenci psychologii, a później także znakomici terapeuci obojga płci.

Obyśmy tylko z takimi mieli do czynienia.