Posted on: 16 listopada 2018 Posted by: Michal Comments: 0

Trudno mówić o nowoczesnej i efektywnej armii w oderwaniu od lotnictwa. Aktualnie stanowi on jeden z głównych atrybutów, a jego znaczenie dla skuteczności działań bojowych dało znać o sobie już w czasie II wojny światowej. Był to pierwszy w dziejach świata konflikt zbrojny, w którym samoloty były wykorzystane na tak dużą skalę – przede wszystkim do zrzutu bomb na pozycje przeciwnika.

www.kznh.org

Obecnie najważniejszym elementem w ramach lotnictwa wojskowego są myśliwce, które pozwalają na precyzyjne uderzenie w konkretne punkty i to z dużą dozą skuteczności. Armie świata mają różne możliwości w zakresie lotnictwa. Wśród najbardziej cenionych w świecie myśliwców można wymienić amerykańskie F-16 (którymi posługuje się także polska armia), szwedzkie Gripeny czy francuskie Mirage.

Skuteczność bojowa i jakość techniczna wymienionych maszyn jest zbliżona, aczkolwiek to Amerykanie mogą pochwalić się największym doświadczeniem „efów” w działaniach wojskowych i tym, że ani w razu w ich trakcie F-16 nie został zestrzelony przez wroga. Efektywne działanie lotnictwa taktycznego nie byłoby możliwe, gdyby nie najwyższej klasy urządzenia nawigacyjne. Są one częścią myśliwców i pozwalają zarówno na komunikację pomiędzy pilotami poszczególnych maszyn, jak też pomiędzy nimi oraz bazą.

Istotna jest także nawigacja. Ta używana w lotnictwie także może bazować na systemie GPS, choć w tym przypadku konieczne jest użycie specjalnie przygotowanych map dostosowanych do realiów nawigacji lotem myśliwców znajdujących się zazwyczaj na bardzo dużej wysokości.