Posted on: 27 stycznia 2020 Posted by: Michal Comments: 0
www.trojfazowy.pl

Kiedy rozejrzymy się dookoła siebie i zobaczymy jak wiele różnych osób choruje na najróżniejsze choroby, to może nam się wydawać, że jesteśmy całkowicie bezsilni i nie możemy w tej kwestii nic zrobić. Jednak żeby mieć prawidłowe spojrzenie na to zagadnienie, musimy także popatrzeć na te choroby, które co prawda nadal występują, ale już rzadziej i nie są aż tak groźne, jak i na te, które zostały całkowicie wyeliminowane. To oznacza, że tylko w ten sposób, będziemy mogli się przekonać, jak wiele udało się osiągnąć w medycynie.

Całkowity sukces

Takie choroby jak ospa wietrzna czy odra kiedyś siały prawdziwe spustoszenie. Chorowało na nie praktycznie każde dziecko, a jeszcze wiele z nich przegrywało walkę z chorobą. Obecnie znane są szczepionki, które wzmacniają organizm i powodują, że nie choruje on już na dane choroby, a nawet jeśli się one rozwiną, to ich przebieg jest dużo łagodniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Stało się to możliwe dzięki licznym badaniom, które pozwoliły poznać strukturę danej choroby i co więcej, opracować lek, który skutecznie przed nią chroni.

Było to możliwe dzięki rozwojowi technologii, dzięki której jesteśmy w stanie zobaczyć więcej niż dawniej, a dodatkowo jeszcze można różnego rodzaju leki stosować bez konieczności podawania ich ludziom. Czyli do pacjenta trafiają dopiero wtedy, kiedy lekarze mają pewność, że są one bezpieczne i nie wyrządzą dodatkowych szkód w takim osłabionym organizmie.

Trzeba się z tego cieszyć

Oczywiście ilość chorób, które są dla nas niezrozumiałe i tych, które dopiero się pojawiły, może przerażać. Jednak trzeba pamiętać jak wiele chorób już udało się wyeliminować, bo wówczas będziemy widzieli, że to naprawdę jest możliwe, a co się z tym wiąże, że przyjdzie taki czas, że inne choroby również będzie można w odpowiedni sposób rozpracować. To też oznacza, że nie można się poddawać. Jeśli już udało się wyeliminować tak wiele chorób, to i na kolejne uda się w końcu znaleźć jakiś sposób. Wbrew pozorom jest wiele chorób, które jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z epidemiami i dużą śmiertelnością, a o których obecnie prawie nie pamiętamy.

To daje nadzieję, że każdą chorobę prędzej czy później uda się dobrze zbadać i z nią wygrać.