Posted on: 21 stycznia 2019 Posted by: Michal Comments: 0
alechoinki.pl

Werbena, nazywana także witułką, to kwiat, który przez ostatnie kilkanaście lat wypadł z ogrodniczego obiegu. Dziś jednak z dumą powraca i jest coraz częściej kupowany jako roślina ozdobna.

Werbena charakteryzuje się wysoką odpornością, jest jednoroczna i występuje w liczbie około 200 gatunków. Najpopularniejszy z nich to werbena ogrodowa, które stanowi mieszankę z Ameryki.

Kolory werbeny to zarówno delikatne biele i róże, jak i zdecydowane fiolety oraz czerwienie. Kwiaty widoczne są już od końca czerwca i potrafią trzymać się do pierwszych mroźnych dni.

W zależności od przeznaczenia do wyboru mamy rabatowe formy tradycyjne, jak i płożące, które pięknie zdobią balkony i ganki. Kępy werbeny są dość zwarte i twarde dlatego świetnie nadają się jako obwód innych upraw.

www.nstt.pl

Nie wytwarzają jednak nasion, więc jeśli zamierzamy je rozmnożyć musimy z końcem lata pobrać sadzonki i ukorzenione przetrzymać do wiosny. Wtedy należy przetransportować je do ciepłego miejsca.

W środowisku swojego pochodzenia werbena jest rośliną wieloletnią, jednak w Polsce, ze względu na mroźną zimę, nie wytrzymuje więcej niż jeden sezon.