Posted on: 4 czerwca 2020 Posted by: Michal Comments: 0
www.101filmow.pl blog o uzależnieniach

Każde dziecko ma delikatną psychikę. Jest to faktem w zdecydowanie większym stopniu aniżeli w odniesieniu do osób dorosłych. Dziecko jest kruche i pod wieloma względami zależne od tego, w jakim zakresie będzie otoczone wsparciem i opieką dorosłych. Całkiem często to, co dla człowieka dojrzałego jest sprawą błahą, dla dziecka może stanowić źródło problemów i spowodować, że będzie ono musiało zmagać się z traumą. Co zrobić, kiedy ona się już pojawi? Jak się okazuje, istnieją w tym zakresie skuteczne rozwiązania.

Przede wszystkim trzeba stawiać na fachowe podejście, a takie może zapewnić w podobnych przypadkach wyłącznie sprawdzony psycholog dziecięcy. Od razu należy zaznaczyć, że psychologia dziecięca jako specjalizacja w ramach psychologii wymaga od terapeuty specyficznego podejścia oraz wyczucia. Bardzo młodzi pacjenci są pod pewnymi względami kłopotliwi i potrzeba konkretnych umiejętności oraz technik, aby do nich dotrzeć. Kiedy dziecko zamyka się w sobie, robi to znacznie ściślej niż człowiek dorosły. Zazwyczaj chowa się za ścianą milczenia i obojętności na zewnętrzne bodźce, ponieważ usiłuje w ten sposób odnaleźć utracone poczucie bezpieczeństwa.

Niektóre dzieci znajdują się też w stanie szoku po traumatycznym zdarzeniu – na przykład śmierci rodzica, którego były świadkiem. Terapia psychologiczna dziecka jest z definicji inna Powodów traumy u dziecka bywa wiele, ale zasadniczym błędem jest w staniej sytuacji pozostawić młodego człowieka bez pomocy. Ważne jest, aby w tym względzie sięgnąć do właściwych narzędzi. Takich, które zapewnią pomoc dziecku, ale także wsparcie dla jego bliskich. Rodzice, czy szerzej rzecz ujmując opiekunowie dziecka, także mogą być ważnymi ogniwami terapii.

Ich głównym zadaniem jest stworzyć dziecku warunki, w którym będzie mogło ono sukcesywnie odzyskiwać psychiczną równowagę. Bez niej bowiem nie ma mowy o tym, aby sytuacja uległa poprawie w zadowalającym stopniu. Dobry psycholog dziecięcy dba o to, by jego podejście do każdego przypadku było w pełni indywidualne. Jedynie w takiej sytuacji pojawia się realna szansa na to, aby pomóc młodej osobie. Rzecz jasna psychologowie generalnie powinni maksymalnie indywidualnie podchodzić do wszystkich swoich podopiecznych – bez względu na wiek oraz inne uwarunkowania.

Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że dzieci mają w tym wszystkim pozycję szczególną. Trzeba dbać o ich bezpieczeństwo i w taki sposób prowadzić terapię, aby przynieść ulgę szybko i skutecznie. Na szczęście jest o to coraz łatwiej.