Posted on: 26 czerwca 2020 Posted by: Michal Comments: 0
blog o uzależnieniach psycholog zielona góra

Na całym świecie wiele osób boryka się z licznymi nałogami. Mają one rozmaite podłoże i zawsze wiążą się z nimi bardzo konkretne problemy. Są rzecz jasna uzależnienia mniej i bardziej wyniszczające, ale wszystkie mają wspólny mianownik. Ograniczają wolność człowieka, zamieniając go w niewolnika jakiejś używki czy aktywności. Część uzależnień można uznać za wyjątkowo niebezpieczne z uwagi na bezpośrednio destrukcyjny wpływ na zdrowie i sytuację ekonomiczną. Alkohol, narkotyki i hazard są z reguły wymieniane jako trzy największe zagrożenia spośród nałogów, co nie oznacza, że inne można lekceważyć. Nawet tak oczywista i konieczna do życia czynność jak jedzenie może stać się nałogiem, prowadząc do chorobliwej otyłości, a w ostateczności nawet do śmierci. Co można zrobić, aby poradzić sobie z takim problemem? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dzieje się coś niedobrego i podjąć niezbędne kroki, aby zmienić stan rzeczy.

Wizyta w gabinecie psychologa to właściwy krok. Dobrze od razu pojawić się u takiego, który jest znany z leczenia uzależnień i który ma na swoim koncie realne sukcesy. Bywa, że terapia indywidualna będzie wystarczająca, ale możliwe, że specjalista będzie rekomendował również terapię grupową. W przypadku uzależnień jest ona zalecana bardzo często. Może być przedłużeniem spotkań w ramach klubów AA lub analogicznych związanych z hazardem czy narkotykami. Pomoc, która okazuje się niezbędna Działania pod kierunkiem psychologa są zdecydowanie wskazane, bo szalenie ciężko jest wyjść z jakiegokolwiek nałogu samodzielnie. Zwłaszcza gdy w pewnym sensie przejmuje on kontrolę nad czyimś życiem. Pewien wyjątek mogą tu stanowić papierosy, z którymi wiele osób potrafi zerwać z dnia na dzień, jednakże wymaga to ładunku silnej woli.

Nie każdego stać na taki wysiłek. Dlatego coraz powszechniej na psychoterapię uzależnień decydują się również nałogowi palacze, którzy potrzebują wsparcia w wychodzeniu z destrukcyjnego dla organizmu uzależnienia. Mechanizmy, które rządzą nałogami są ściśle związane z psychiką człowieka, co należy bardzo wyraźnie podkreślić. Oznacza to, że osoby dotknięte uzależnieniem po pewnym czasie dojdą do wniosku, że nie są już wolnymi jednostkami. Wtedy to czytelny sygnał, że do działania musi przejść specjalista. Ludzie uzależniają się czasami bardzo szybko, a czasami stopniowo i nie ma w tym nic dziwnego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Grunt to zareagować w porę i gdy sytuacja wymyka się z rąk, a nałóg zaczyna rządzić czyimś życiem, podjąć odpowiednie kroki.

Mając za sobą wsparcie doświadczonego psychologa, będzie to bez porównania łatwiejsze.