Posted on: 6 lutego 2019 Posted by: Michal Comments: 0

Jednym z podstawowych krzewów owocowych pojawiających się na polskich ogródkach oraz działkach jest nasza rodzima malina. Mimo, iż jest to krzew nie sprawia szczególnych trudności w uprawie i nie implikuje dużej ilości prac przy pielęgnacji. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem wybierz maliny w odmianie jesiennej, które są mniej wymagające od malin letnich.

www.asteriksiobeliks.pl

Owoce maliny najlepiej smakują prosto z krzaka, jednak niewykluczone jest przygotowywanie z nich także konfitur, nalewek czy soków. Najczęściej stosowane odmiany do „polka”, „polana” oraz „poranna rosa”. Dużą zaletą krzewów malinowych jest ich szybkie owocowanie.

Rozpoczyna się w pierwszych dniach sierpnia i trwa aż do pierwszych ujemnych temperatur. W ciągu roku konieczne jest tylko jedno cięcie – pod koniec jesieni lub na wiosnę należy usunąć pędy przyziemne. Dodatkowo, malina rośnie luźno.

Nie trzeba jej podwiązywać czy słupkować. Krzewy malinowe potrzebują jednak dość żyznych i ciepłych stanowisk oraz delikatnie wilgotnej gleby. W przeciwnym wypadku stają się narażone na grzybowe choroby, które powodować mogą nawet schnięcie i więdniecie pędów.