Posted on: 8 listopada 2019 Posted by: Michal Comments: 0
https://aspazja.pl/zabiegi/laser-frakcyjny-co2

Bycie rodzicem wymaga od nas przyswojenia wiedzy z wielu różnych dziedzin. Chodzi tutaj nie tylko o samą opiekę nad dzieckiem i wykonywanie pewnych podstawowych czynności, lecz także o wiedzę na temat różnych chorób wieku dziecięcego. Maluszek od pierwszych dniach swojego życia jest bowiem narażony na różnego rodzaju wirusy czy schorzenia, a co za tym idzie każdy rodzic powinien być na to odpowiednio przygotowany. Jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego? Wśród tych, które występują u większości dzieci z pewnością należy wymienić:

  • zapalenie ucha,
  • ospa wietrzna,
  • rumień nagły,
  • płonica,
  • krztusiec,
  • mononukleoza,
  • biegunka rotawirusowa.

Rodzice jeszcze zanim malec przyjdzie na świat powinni zasięgnąć wiedzy w temacie tego typu chorób, aby potem wiedzieć, w jaki sposób zareagować, gdy pojawią się pierwsze objawy. Tylko wtedy jesteśmy bowiem w stanie zapewnić dziecku odpowiednią ochronę – właściwa i szybka reakcja często jest kluczowa. W związku z tym poniżej kilka słów o każdej z wymienionych wcześniej chorób wieku dziecięcego.

Zapalenie ucha

Z reguły przynajmniej raz w życiu przechodzimy przez zapalenie ucha. Najczęściej pojawienie się tego schorzenia jest efektem działalności wirusa. To dolegliwość bolesna, a największe problemy dostarcza głównie w nocy. Chorobie tej może towarzyszyć gorączka.

Ospa wietrzna

Ostra choroba zakaźna, która to często sieje spustoszenie w przedszkolach czy żłobkach. Ospa z łatwością bowiem się przenosi, dlatego też zarażenia dotyczą zazwyczaj całej grupy dzieci.

Cechą charakterystyczną jest pojawienie się swędzącej wysypki, choć ospie towarzyszy także gorączka czy bóle głowy i mięśni.

Rumień nagły

Inaczej chorobę te określą się trzydniówką. Jest to jedna z łagodniejszych chorób wieku dziecięcego, a do głównych objawów należą wysoka gorączka oraz krótkotrwała wysypka.

Płonica

www.ksiega2012powodow.pl

Kolejna choroba zakaźna wywoływana przez bakterie paciorkowca. W tym przypadku na skórze dziecka także pojawia się wysypka, a chorobie często towarzyszy wysoka gorączka. Początkowo objawy zbliżone są do anginy.

Krztusiec

Następna choroba zakaźna, na dodatek bardzo groźna. Objawia się początkowo gorączka i katarem, a potem także napadowym kaszlem, który potrafi być bardzo wyczerpujący. Szczególnie niebezpieczna jest z tego względu na małych dzieci – niemowlęta mogą mieć bowiem ogromny problem przez kaszel.

Mononukleoza

Wywoływana przez wirus, natomiast jej diagnoza nie jest wcale taka łatwa. Mononukleoza objawia się z reguły gorączką oraz bólem gardła, jak również powiększonymi węzłami chłonnymi. Jest to choroba zakaźna, która przenosi się razem ze śliną zakażonego.

Biegunka rotawirusowa

Rotawirusy atakują przede wszystkim dzieci, powodując nie tylko ogólne osłabienie organizmu, gorączkę oraz złe samopoczucie, ale także bardzo niebezpieczną dla dziecka biegunkę, a niekiedy także wymioty.

W niektórych przypadkach może dojść do odwodnienia i konieczna może być hospitalizacja zarażonego, dlatego też w tym przypadku niezwykle istotna jest szybka reakcja rodziców.