Posted on: 3 grudnia 2019 Posted by: Michal Comments: 0
www.dhsummerfestival.pl www.alergicznie.net.pl

Rozwój medycyny powoduje, że coraz skuteczniej możemy walczyć z różnego rodzaju schorzeniami. Jakie są jednak najpopularniejsze choroby w XXI wieku? Wiele z nich nazywa się wprost chorobami cywilizacyjnymi. Wśród tych najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim:

  • otyłość,
  • zaburzenia lękowe i stres,
  • depresja,
  • cukrzyca,
  • choroba wieńcowa,
  • nowotwory.

Trudno wybrać tą jedną jedyną, która mogłaby zasługiwać na miano najważniejszej choroby XXI wieku, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami – nawet zwykły stres może koniec końców przerodzić się w coś dużo poważniejszego. Nie możemy więc bagatelizować żadnych sygnałów, które organizm nam wysyła – warto zadbać o swoje zdrowie. Na jakie więc choroby jesteśmy w dzisiejszym świecie narażeni najbardziej? Z pewnością należy wymienić tutaj otyłość, z którą zmaga się coraz więcej osób, w tym także dzieci. W przypadku dorosłych chodzi przede wszystkim o siedzący tryb życia i małą aktywność, gdyż to właśnie te dwa czynniki często prowadzą do otyłości.

Z kolei w przypadku dzieci należy jeszcze wspomnieć o nieodpowiedniej diecie – zbyt dużo słodkiego może szybko spowodować otyłość u dziecka. Bardzo ważne jest więc, aby już małe dzieci wiedziały o tym jak ważne jest właściwe odżywienie oraz aktywny tryb życia. Niestety wszechobecne komputery czy smartfony nie zachęcają dziś najmłodszych do wyjścia z domu. Inna sprawa to zaburzenia lękowe oraz stres – zdaje się, że tutaj także najważniejszym czynnikiem jest obowiązujący dziś tryb życia. Ciągła praca, sporo sytuacji stresowych, mało odpoczynku i czasu dla siebie, a do tego swego rodzaju wyścig szczurów. Wszystko to prowadzi do tego, że wiele osób nie jest w stanie sobie poradzić z narastającą presją. Efektem bardzo często są różnego rodzaju zaburzenia lękowe, ale także depresja.

Pojawienie się depresji nie zawsze jest jednak uzależnione od pracy – coraz częściej na depresję chorują przecież młodzi ludzie. Powodów może być wiele, natomiast bardzo ważne jest, by podjąć właściwe leczenie, a więc konieczna będzie terapia.

Choroba wieńcowa, cukrzyca i nowotwory – na to chorujemy najczęściej

Wśród chorób XXI wieku z pewnością trzeba także wymienić chorobę wieńcową, która stanowi bardzo duży problem, podobnie zresztą jak cukrzyca czy przyjmujące różne postaci nowotwory. Choć medycyna z roku na rok idzie do przodu i pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania oraz metody leczenia, pewne choroby wciąż stanowią dla medyków wielkie wyzwanie. Mimo tego, udaje się wynajdować coraz to nowsze sposoby, co daje pewne nadzieje na przyszłość. Sami także możemy – a nawet powinniśmy – jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. Jest to przecież niezwykle ważne, a skoro samodzielnie jesteśmy w stanie to zrobić to każdy powinien się na to decydować.

Chodzi tutaj nie tylko o prowadzenie aktywnego trybu życia, ale też o właściwe odżywienie się oraz regularne badania lekarskie, które mogą być kluczowe w leczeniu wcześnie wykrytych schorzeń.