Posted on: 26 stycznia 2019 Posted by: Michal Comments: 0

Majowy weekend to doskonała okazja do odwiedzenia tego regionu i poznania wspaniałych atrakcji turystycznych. Miłośnikom chodzenia po górskich szlakach poleca się majówkę w Górach Świętokrzyskich. Nie wszyscy wiedzą, że obok Sudetów, są to najstarsze góry w Polsce. Będzie to idealny kierunek dla rozpoczynających przygodę z górami oraz rodzin z dziećmi.

Najwyższe wzniesienie tych gór to Łysica o wysokości 612 m n.p.m, która leży w paśmie Łysogór. Co ciekawe, to pasmo górskie jest w całości objęte ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, co czyni z nich największą atrakcję rejonu.

Wędrując szlakami, należy zarezerwować sobie kilka chwil na odwiedzenie miejscowości Święty Krzyż, skąd pochodzi nazwa gór. Znajduje się tam Klasztor Benedyktynów, w którym prawdopodobnie przechowywane były relikwie Świętego Krzyża. Nie lada atrakcją turystyczną jest także Jaskinia Raj, która słynie z bogatej szaty naciekowej. Można podziwiać ciekawe kształty stalagmitów i stalaktytów.

Nieopodal znajduje się także Zamek królewski w Chęcinach, który warto odwiedzić, choćby dlatego, że z wieży widokowej rozciąga się niesamowity widok na Góry Świętokrzyskie.