Posted on: 11 stycznia 2020 Posted by: Michal Comments: 0
trycholog kraków

Czasami nie słuchamy naszego organizmu, ignorujemy sygnały które są przez niego wysyłane, bo wydaje nam się, że przecież nie może dziać się nic złego. A prawda jest taka, że jest wiele chorób, które rozwijają się stosunkowo spokojnie, objawy mogą się nie pojawiać przez dłuższy czas, a później okazuje się, że są one bardzo groźne i im więcej czasu stracimy na ich wykrycie, tym trudniej będzie je wyleczyć. Dlatego też nie powinniśmy niczego lekceważyć.

Przede wszystkim profilaktyka

Nawet jeżeli faktycznie nie odczuwamy żadnego dyskomfortu związanego z naszym zdrowiem, to i tak powinniśmy systematycznie robić podstawowe badania, tak abyśmy mieli szansę wykryć już pierwsze zmiany, jakie pojawią się w naszym organizmie. Ale koniecznie powinniśmy się umówić do lekarza za każdym razem, kiedy jakieś objawy są szczególnie uciążliwe, albo utrzymują się zbyt długo. Może się nam wydawać, że zatkany nos i uczucie drapania w gardle to nic strasznego, że da się z tym żyć. Jednak mogą to być objawy alergii i jeśli nic z tym nie będziemy robić, szybko może się okazać, że zaczną się one nasilać, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do rozwinięcia się astmy. Dlatego nawet przedłużającego się kataru czy kaszlu, w żadnym wypadku nie wolno nam ignorować.

Czasami zmiany są niewielkie

Przy niektórych chorobach zmiany w ciele są niewielkie albo postępują one powoli. Co więcej, niektóre choroby nie dają o sobie w ogóle znać, dopóki nie dojdzie do najwyższego stadium ich rozwoju. Niestety, wówczas może się okazać, że na jakiekolwiek leczenie jest już za późno. Dlatego nawet pojedyncze, niecodzienne objawy, które się pojawiły powinny nas zaniepokoić. To nic, że zakręciło nam się w głowie tylko raz, jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza, aby sprawdzić, czy nie jest to objaw poważniejszej choroby, która dopiero się u nas rozwija. Może się okazać, że przez bardzo długi czas nie da ona już żadnego sygnału na swoją obecność, a jeśli będziemy zwlekać z przeprowadzeniem badań, to może się okazać, że jest już za późno na podjęcie jakiegokolwiek leczenia. Warto zobaczyć co możemy zrobić, aby mieć pewność, że wykryjemy na czas chorobę, która zaatakowała nasz organizm. Przede wszystkim nie możemy ignorować żadnych niepokojących sygnałów, które będą się pojawiały.